Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pozbawienie wolności ma powstrzymać przed powrotem do przestępstwa

09 czerwca 2021 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty

Oddziaływanie na skazanych musi odbywać się w warunkach poszanowania ich praw.

Platon, Arystoteles, Kant, Hegel, a także wielu współczesnych filozofów zastanawiało się, czy Temida wyważająca na jednej szali ciężar przestępstwa, a na drugiej szali dolegliwość zawartą w karze ma mieć opaskę na oczach, by nie widzieć, kogo karze i w jakich okolicznościach zewnętrznych, czy też ma mieć oczy szeroko otwarte i patrzeć także w przyszłość? Odpowiedź na pytanie, czy kara ma być sprawiedliwa, czy celowa, od wieków jest przedmiotem dyskusji prawników, filozofów, socjologów, a także przedstawicieli innych dziedzin nauki.

Priorytety, jakie stawia się jej, będą inne, w zależności od tego, czy chodzi o cel ustawowego zagrożenia karą, czy też chodzi o cel, jaki ma osiągnąć wymierzona konkretnemu sprawcy.

Niewątpliwie na etapie ustanowienia zagrożenia podstawowym celem kary jest powstrzymanie potencjalnych sprawców przed decyzją o popełnieniu przestępstwa. Natomiast na etapie wymiaru kary konkretnemu sprawcy możemy dostrzec kilka jej celów:

- Po pierwsze, chodzi o zaspokojenie społecznego poczucia sprawiedliwości. Wyrządzone przez sprawcę zło nie może nie spotkać się z reakcją potępiającą czyn.

- Po drugie, społeczeństwo powinno otrzymać wyraźny sygnał, że dobra prawne nie są pozbawione ochrony ze strony państwa.

- Po trzecie, kara wymierzona konkretnemu sprawcy powinna działać resocjalizacyjnie na niego.

Kara, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11982

Wydanie: 11982

Spis treści
Zamów abonament